Štúdium

Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave realizuje rozširujúce dvojročné štúdium ,,Diplomatická akadémia" v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Diplomatická akadémia sa venuje príprave absolventov univerzít na medzinárodnú kariéru a na vedúce pozície v medzinárodných organizáciách, EÚ, vo verejnej službe a v medzinárodnom obchode. Hlavné oblasti odbornej prípravy zahŕňajú medzinárodné vzťahy, politické vedy, medzinárodné právo a právo EÚ, ekonómia, história a jazyky.

Štúdium je vhodné pre všetkých absolventov vysokoškolského štúdia II. stupňa (magisterské a inžinierske), najmä pre tých záujemcov, ktorí by sa chceli orientovať na kariéru v diplomatických a konzulárnych službách, v európskych a medzinárodných inštitúciách, pracovníkov štátnej správy, expertov pre rozvojovú pomoc, expertov pre oblasť medzinárodných vzťahov alebo aproximácie práva a pre legislatívu EÚ.

Dvojročné postgraduálne štúdium v teórii a praxi medzinárodných vzťahov, kde sa dôraz kladie predovšetkým na interdisciplinárnosť, implementáciu teoretických poznatkov do praxe a viacjazyčnosť. V rámci štúdia študenti získajú akademické, praktické a jazykové znalosti potrebné pre úspešnú kariéru na medzinárodnom poli.

Študenti okrem elitného študijného modulu majú možnosť získať vedomosti z aktuálnych otázok európskeho a medzinárodného práva a tiež absolvovať prax na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Študenti sú tiež zapojení do ďalších veľmi prestížnych medzinárodných projektov a získajú znalosti z tréningových zručností a z manažmentu projektov EÚ. Predmety sa vyučujú v cudzích jazykoch.

Študijné predmety počas prvého ročníka štúdiá na Diplomatickej akadémii:

Zimný semester:

• Úvod do diplomacie a diplomatický protokol I
  • Základy politológie
  • Právo Európskej únie (EPSO 1) (ang. jazyk)
  • Basics of the Legal Order of the Slovak Republic (non-lawyers)
  • Medzinárodné právo verejné
  • Medzinárodné vzťahy a svetová politika (predmet vyučovaný v AJ)
  • Ekonomická diplomacia
  • Diplomatický protokol
  • Odborná právna a diplomatická angličtina I
  • Odborná právna a diplomatická nemčina I
  • Odborná právna a diplomatická francúzština I

Letný semester:

• Medzinárodné vzťahy a svetová politika - štruktúra a fungovanie medzinárodných organizácií
  • Spravodajské služby a diplomacia
  • EPSO 2
  • Medzinárodné právo - medzinárodná ochrana ľudských práv
  • Medzinárodné konzulárne právo, konzulárna prax
  • Zahraničná politika SR - kultúrna diplomacia a prezentácia Slovenskej republiky v zahraničí
  • Odborná právna a diplomatická angličtina II
  • Odborná právna a diplomatická nemčina II
  • Odborná právna a diplomatická francúzština II
  • Návšteva medzinárodnej organizácie

V prvom ročníku študenti navštevujú kurzy v oblasti politológie, medzinárodných vzťahov, ekonomiky a medzinárodných ekonomických vzťahov, súčasnej histórie, ako aj medzinárodného a európskeho práva. Poznatky, ktoré predtým študenti získali štúdiom na vysokej škole, sa dopĺňajú a vytvára sa potrebný základ pre analýzu konkrétnych tematických oblastí.

Študijné predmety počas druhého ročníka štúdiá na Diplomatickej akadémii:

Zimný semester:

• Riešenie konfliktov v regióne Západného Balkánu
  • Energetická diplomacia
  • Zahraničná politika SR - rozvojová a humanitárna pomoc
  • Medzinárodné právo obchodné (predmet vyučovaný v AJ)
  • Diplomacia, teória a prax - negociácie v diplomatickej praxi
  • Odborná právna a diplomatická angličtina III
  • Odborná právna a diplomatická nemčina III
  • Odborná právna a diplomatická francúzština III

Letný semester:

• Seminár k záverečnej skúške Európske právo/Právo Európskej únie (predmet vyučovaný v AJ)
  • Seminár k záverečnej skúške Medzinárodné právo verejné
  • Seminár k záverečnej skúške Medzinárodné vzťahy (predmet vyučovaný v AJ)
  • Odborná právna a diplomatická angličtina IV
  • Odborná právna a diplomatická nemčina IV
  • Odborná právna a diplomatická francúzština IV
  • Ambassador Forum

V druhom ročníku študenti aplikujú vedomosti získané počas prvého ročníka na analýzu problémov a riešenie prípadových štúdií. Metodické a interdisciplinárne prednášky, prezentované významnými lektormi z oblasti expertov pre oblasť medzinárodných vzťahov alebo aproximácie práva a legislatívu EÚ, ktorí pripravujú študentov na záverečné štátne skúšky.